تبلیغات
هوشنگ متولی جویباری - استفتاءات مقام معظم رهبری در امور بانکی
 
هوشنگ متولی جویباری
مازنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ماعدم ماست من این وبلاگو واسه ترویج حقیقت دین درست کرده ام امیدوارم گامی موثرباشد
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
نظرسنجی
نظر بدهید....

 

گرفتن قرض با بهره از بانک


س: صاحب حساب جارى بانكى در صورتى كه در حساب او موجودى كافى باشد، مى‌تواند از حساب خود برداشت كند.
البته، بانك حتى اگر در حساب، اعتبارى نباشد نیز اجازه مى‌دهد صاحب حساب مقدار خاصى از حساب برداشت كند این مسأله با اطمینان به مشترى انجام مى‌شود (جلب توجه مشترى). بانك نیز بر مقدار برداشت شده (بهره) سود وارد مى‌كند [بر حسب مدت]. این مسأله را اضافه برداشت مى‌گویند.
آیا در این حالت برداشت بیشتر از حساب جایز است؟ در چه حالتى جایز است؟
ج) اگر این كار در قالب یكى از عقود اسلامى باشد اشكال ندارد ولى اگر به قصد اقتراض از بانك با بناى پرداخت بهره باشد ربوى و حرام است.

خرید و فروش وام


س: آیا فروش وام مسکن شرعاً اشکال دارد؟
ج) اگر از طریق شرعى حق وام پیدا شده باشد و از نظر قانونى منعى نداشته باشد، مصالحه امتیاز آن مانع ندارد.

مصرف کردن وام در غیر جهت آن


س: در صورتى كه گیرنده وام قصد مصرف آن در مورد قرارداد را ـ كه تعمیر خانه است ـ نداشته باشد، حكم وضعى و تكلیفى آن را بیان فرمایید؟
ج) اگر بانک وامى را براى کسى که مى‌خواهد خانه‌اش را تعمیر کند اختصاص داده، شخص دریافت کننده اگر قصد تعمیر منزل را ندارد از همان ابتداء حق گرفتن چنین مبلغى را نداشته و مالک آن نمى‌شود. و از تسهیلات بانكى باید در همان جهتى كه تعیین شده استفاده كنند و در غیر آن جایز نیست.

گرفتن کارمزد در صندوق‌هاى قرض‌الحسنه


س: گرفتن کارمزد توسط صندوق‌هاى قرض‌الحسنه چه حکمى دارد؟
ج) کارمزد به عنوان مخارج صندوق، گرفته مى‌شود لذا مسئولین محترم صندوق باید طورى محاسبه کنند که کارمزد به مقدار هزینه‌هاى جارى صندوق مانند آب و برق و حقوق کارمندان و امثال آن باشد حال اگر این محاسبه صورت گرفت و احیاناً مبلغى اضافه آمد، مصرف آن بستگى به نظر مسئولین صندوق دارد.

 

وام دوره‌اى

 

س: در بین مردم باب شده كه تعدادى از افراد، مثلاً بیست نفر، ماهانه هر كدام ده هزار تومان طبق قراردادى كه همه آن را قبول كرده‌اند، روى هم مى‌گذارند و هر ماه آن را به قید قرعه براى رفع گرفتارى‌هاى مالى به یكى از افراد مى‌دهند و فردى كه پول را مى‌گیرد همه ماهه همان ده هزار تومان را تا تمام شدن قسط مى‌پردازد و بقیه نیز به قید قرعه و نوبت پول را مى‌گیرند و هیچگونه سود یا كارمزد به هیچ كس تعلق نمى‌گیرد، لطفاً حكم شرعى این مسأله را بفرمایید.

ج) مشاركت در قرض دادن به اعضاى صندوق به شرح مذكور اشكال ندارد.

پرداخت وام در صورت سپرده‌گذارى

 

س: اینجانب براى خرید خودرو از صندوق قرض‌الحسنه مبلغى را به عنوان وام درخواست نموده‌ام، صندوق پرداخت مبلغ مذكور را مشروط به باز نمودن حساب با موجودى مبلغ یك میلیون تومان اعلام داشته، ضمن اینكه این مبلغ تا پایان پرداخت اقساط وام (48 ماه) قابل برداشت نبوده و هیچ سودى هم در قبال این مبلغ به دریافت كننده وام پرداخت نخواهد شد.
خواهشمند است بفرمایید وجه شرعى این امر چگونه است؟
ج) اگر پرداخت وام در قرارداد وام مشروط به سپردن مبلغى به صندوق باشد، چنین قراردادى ربوى و حرام است، ولى اصل قرض صحیح و پول قرضى حلال است، و چنانچه از باب تخصیص اعطاى وام به كسانى باشد كه در صندوق سپرده دارند، اشكال ندارد.

 


استفاده از تسهیلات حسابی که اموال دیگران در آن واریز شده

 

س: اگر فردی برای سفری زیارتی (مثل عتبات یا مشهد) ثبت‌نام کرده و تمام یا قسمتی از مبلغ را پرداخت نماید تا موعد سفر فرا رسد و گیرنده وجه مذکور را ـ براى حداكثر یك الى دو ماه ـ در حساب‌های خویش (حقیقی یا حقوقی) واریز
نماید، لطفاً حکم موارد ذیل را بفرمایید:
۱.‌ اگر وجوه دریافتی با دیگر وجوه در حساب‌های گیرنده مخلوط گردد و بانک به آن حساب، سود متعارف دهد، حکم آن چیست؟ آیا واریز کننده نیز بایستی از این سود بهره‌مند گردد؟
۲. در صورتی که حساب با سود بانکی نباشد و صرفاً از امتیاز دریافت وام برای حساب مذكور استفاده گردد، آیا واریزكننده هم حقى دارد؟
۳. اگر وجوه مذکور در حساب جداگانه‌ای واریز گردد و از امتیازهایی مثل دریافت وام و سود متعارف بانکی استفاده گردد چطور؟

ج1) اگر به عنوان هزینه‌های سفر زیارتی پرداخت كرده ـ نه به عنوان ودیعه و امثال آن ـ سود و امتیازات مرقوم به صاحب حساب تعلق دارد.
ج2) امتیاز مرقوم به صاحب حساب تعلّق دارد.
ج3) از پاسخ‌های قبلی مشخص شد.

 

خرید و فروش چک مدّت‌دار


س: آیا فروش چک به مبلغ کمتر به شخص ثالث مطلقاً صحیح نیست و یا اینکه اگر مقصود از فروش چک خرید و فروش دین باشد آنگونه که امروزه در بانک ها رایج است اشکال ندارد؟
ج) فروش چک مدت دار به دیگرى به کمتر یا بیشتر از مبلغ مندرج در چک، جایز است و اشکال ندارد آنچه اشکال دارد و جایز نیست این است که مبلغى از کسى قرض بگیرد و در برابر آن چک مدت دار به مبلغ بیشتر از مبلغ قرض به او بدهد. این عمل، قرض ربوى است و حرام است، اگرچه بعید نیست اصل قرض صحیح باشد.

 

استفاده از کارت اعتبارى و پرداخت بهره


س: من از کارت دستگاه خودپرداز بانک استفاده مى‌کنم، که گاه (بدون اینکه پولى در حسابم باشد) از پول اعتبارى کارت خرج مى‌کنم ولى باید یک درصدى اضافه بها به صورت ماهانه، نسبت به آن مقدار پولى که از کارت استفاده کرده‌ام بپردازم. اگر این بهره حساب مى‌شود، کفاره این گناه چیست و چگونه مى‌توانم خود و خانواده‌ام را از این گناه در آینده خلاص کنم، چرا که باید در طى بیست ماه آینده این پول اعتبارى را با اضافه بها پس بدهم.
ج) اگر با استفاده از کارت اعتبارى پول را به عنوان قرض دریافت کرده‌اید که بعداً با بهره بپردازید، اصل قرض صحیح است و پول قرضى حلال است، ولى درصد اضافه، اگر بابت كارمزد نباشد ربا و حرام است و شما شرعاً بدهکار آن نیستید اگرچه بانک خواه و ناخواه از شما خواهد گرفت.

 

چگونگى اجراى مضاربه


س: مضاربه صحیح چگونه اجرا مى‌شود؟
ج) عقد مضاربه مختص به کارگیرى سرمایه در تجارت است و در این عقد شرط است که سهم صاحب سرمایه و عامل، از سود، به صورت کسر مشاع مانند نصف و ثلث و غیره باشد بلى اگر هر ماه، عامل مبلغى را به عنوان على‌الحساب به صاحب سرمایه در ازاى سهم سود او بپردازد و در پایان مدت مضاربه نسبت به سود حاصله با یکدیگر مصالحه نمایند، اشکال ندارد و نیز اگر شرط کنند که در صورت بروز خسارت به سرمایه، عامل ضامن باشد، اشکال ندارد.

شركت وكیل در سود مضاربه

 

س: اگر کسى مالى را به وکیلش بدهد تا با آن با شخص معینى مضاربه بنماید و وکیل با عامل، قرارداد كند که اضافه بر مبلغى که مالک توقع سود بردن دارد از او بگیرد، آیا مقدار زیاده به او تعلق دارد یا به مالك؟

ج) هر مقدار سود پول ولو با چانه‌زنىِ وکیل براى سرمایه منظور شده، اختصاص به مالکِ سرمایه دارد و وکیل در آن سهمى ندارد، ولى وکیل مى‌تواند بابت حق‌الزحمه وکالت خود چیزى از مالکِ سرمایه به عنوان مزد مطالبه نماید.

 

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1396 ساعت 20 و 26 دقیقه و 55 ثانیه
Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for
this site? I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for
another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a
good platform.
یکشنبه هشتم مرداد 1396 ساعت 22 و 37 دقیقه و 13 ثانیه
Why visitors still make use of to read news papers when in this technological globe all is presented on web?
جمعه ششم مرداد 1396 ساعت 23 و 34 دقیقه و 32 ثانیه
I'm not sure exactly why but this site is loading extremely slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem
still exists.
شنبه نهم اردیبهشت 1396 ساعت 02 و 18 دقیقه و 33 ثانیه
I think that what you published made a lot of sense. But, what about this?
what if you typed a catchier title? I ain't saying your information is not solid., however suppose you added a title to possibly grab folk's attention? I mean هوشنگ متولی جویباری - استفتاءات مقام معظم رهبری در امور بانکی is a little vanilla.
You might glance at Yahoo's home page and see how they write post headlines to grab people to open the links.
You might add a video or a related picture or two to grab people excited about everything've got to say.
In my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی